21 rujna, 2019

Post By : Admin

Danas Crkva slavi Svetog Mateja, apostola i evanđelista,  zaštitnika carinika, poreznika, bankara, zaštitara, brokera, računovođa i knjižničara. Prije susreta s Isusom, Matej je bio bio je carinik, sakupljač poreza na putu koji je kod Kafarnauma prelazio iz Galileje u Siriju, te je pripadao skupini ljudi, koji su bili neumoljivi i često korumpirani, te od ostalih Židova smatrani i obredno nečistima.  Na Isusov poziv da Ga slijedi, Matej se spremno odazvao, no želio je, u tu čast, pripremiti gozbu za bliske osobe. Vidjevši tu i Isusa,  farizeji stanu govoriti: „Zašto vaš učitelj jede s carinicima i grešnicima?“ A on, čuvši to, reče: „Ne treba zdravima liječnika, nego bolesnima. Hajdete i proučite što znači: Milosrđe mi je milo, a ne žrtva. Ta ne dođoh zvati pravednike, nego grešnike.“ (Mt 9,9-13). Ne postoje zapisi o Matejovom životu osim Evanđelja i Djela Apostolskih, stoga važnu ulogu u otkrivanju činjenica donose crkveni oci, koji navode da je Matej prije svog polaska na daleko misijsko putovanje propovijedao najprije Hebrejima te im je napisao Evanđelje na aramejskom jeziku, kojim su tada Židovi u Palestini govorili. Njima je htio dokazati da je Isus, Bogom obećani Mesija, te da se u Njemu ostvaruju i obistinjuju sva starozavjetna proročanstva i obećanja. O njegovu životnome putu poslije razlaza apostola, ne znamo gotovo ništa. Ne zna se točno kamo je pošao naviještati Radosnu vijest, a ne zna se ni za mjesto ni vrijeme njegove smrti. Relikvije sv. Mateja, od  954. Nalaze u Italij u Salermu, gdje su jedno vrijeme zbog teške situacije čak i skrivane. Ponovno su pronađene oko god. 1080. i položene u crkvu podignutu njemu u čast. Matejev kip ili sliku nalazimo u mnogim crkvama, najčešće u zajedno s ostala tri evanđelista. U ruci drži knjigu, koja je znak da je napisao Evanđelje. Likovni umjetnici uz Mateja često stavljaju lik anđela, što mu je među evanđelistima i znak raspoznavanja.