HODOČAŠĆE SV. MIHOVILU ARKANĐELU U ŠIBENIK

25 rujna, 2019

Post By : Admin

Vjernici iz župe sv. Ante Padovanskog, Ploče- Tepčići, hodočastili su u šibensku katedralu sv. Jakova u ponedjeljak, 23. 9. 2019. godine. Po dolasku domaćin, katedralni župnik don Krešimir Mateša, dočekao je hodočasnike, te ih upoznao s povješću grada i katedrale. U obilasku katedrale, koja je od 2000. godine uvrštena u UNESCO-ov popis svjetske i kulturne baštine, hodočasnici su mogli vidjeti oltare Svetog Križa, Sveta Tri kralja, Svetog Fabijana, Svetog Sebastijana i glavni oltar Majke od Suza. U sklopu ove sakralno-arhitektonske ljepotice, posebnu pažnju plijenila su mnogobrojna djela jednog od njezinih najznačajnijih graditelja Juraja Dalmatinca, a to su Krstionica te zagonetna galerija portreta sedamdeset i jedne ljudske glave isklesane na vanjskom dijelu katedralnog zida.

Hodočasnici su, uz vodiča nastavili obilazak mnogobrojnih kulturnih i religijskih objekata unutar stare gradske jezgre, od čega je najviše pažnje posvećeno multimedijalnom muzeju Civitas sacra. To je mjesto na kojem se na zanimljiv način kroz interaktivni doživljaj upoznaje povijest Šibenske katedrale i Krešimirova grada, ali i cijele Šibenske biskupije. Središnji događaj ovoga hodočašća bio je četvrti dan devetnice sv. Mihovilu Arkanđelu. Nakon pobožnosti sv. Mihovilu Arkanđela, uslijedilo je euharistijsko slavlje, koje je predvodio don Ivan Turudić. U svojoj propovjedi don Ivan je govorio o snažnim duhovnim bićima- anđelima, o njihovoj službi u slavi Gospodina, i o sv. Piju iz Pietrelcine. Uz mnogobrojne okupljene vjernike i hodočasnike, sv. Misu je slušao i šibenski biskup mons. Tomislav Rogić. Misno slavlje uveličao je skladnim pjevanjem zbor župe sv. Ante, Ploče – Tepčići. Domaćini su, za svoje goste, nakon slavljenja Gospodina, priredili prigodan domjenak i druženje, nakon kojeg su se hodočasnici zaputili svojim domovima.