25 siječnja, 2020

Post By : Admin

Papa Franjo je 30. rujna prošle godine objavio apostolsko pismo “Aperuit illis” kojim je utemeljio nedjelju posvećenu Božjoj riječi, i to u povodu 1600 godina od smrti svetog Jeronima, velikog poznavatelja Svetoga pisma i prevoditelja izvornih biblijskih tekstova na latinski. Nedjelja Božje riječi slavi se 26. siječnja.

Predsjednik Papinskog vijeća za promicanje nove evangelizacije nadbiskup Rino Fisichella predstavio je proteklih dana u Tiskovnom uredu Svete Stolice program proslave Nedjelje Božje riječi. Nadbiskup Fisichella istaknuo je da je Nedjelja Božje riječi pastoralna inicijativa u sklopu nove evangelizacije, kojoj je cilj oživjeti odgovornost vjernika prema poznavanju Svetog pisma, kao i prema njegovom navještaju i razumijevanju. Naveo je i veliku ekumensku vrijednost te inicijative koja se obilježava dan nakon završetka Molitvene osmine za jedinstvo kršćana te nedugo nakon što je u Italiji obilježen dan posvećen dijalogu između Židova i katolika. Na nedjelju Božje riječi 26. siječnja papa Franjo će predvoditi euharistijsko slavlje u 10 sati u bazilici Svetog Petra. Na papinskom oltaru bit će postavljen kip Gospe od Knocka, zaštitnice Irske, koji će iz toga svetišta biti dopremljen u pratnji velikog broja vjernika, na čelu s nadbiskupom Tuama Michaelom Nearyjem. Zbor iz irskog marijanskog svetišta izmjenjivat će se u animaciji slavlja sa zborom Sikstinske kapele. Na kraju euharistijskog slavlja papa Franjo će učiniti simboličnu gestu: oko 40 osoba koje predstavljaju razne segmente društva primit će Bibliju iz ruku Svetoga Oca. Po izlasku iz bazilike svi koji su sudjelovali na misnom slavlju dobit će na dar posebno izdanje Svetoga pisma, objavljeno za tu priliku. “Ta nedjelja sve kršćane želi potaknuti da ne smatraju Bibliju samo jednom od brojnih knjiga na polici u svom domu, možda i prekrivenih prašinom, već oruđem koje može probuditi našu vjeru”, poručio je nadbiskup Fisichella, a izvijestio Vatican News. (ika)