20 listopada, 2019

Post By : Admin

U subotu, 19. listopada 2019. godine, ostvaren je već dogovoreni pohod Broćanskog dekanata Banjalučkom dekanatu. S Božjim blagoslovom uputili smo se u 3:45 s Crkvina. U autobusu nas je bilo 29 hodočasnika. U Banja Luku, na Petrićevac, pred franjevački samostan i župnu crkvu sv. Ante Padovanskoga stigli smo oko 10 sati. Dočakao nas je dekan vlč. Žarko Ošap, gvardijan fra Domagoj Šimić sa subraćom iz Banajlučkog dekanata. Prije svete mise vjernici dvaju dekanata imali su prigodu zajednički izmoliti krunicu i pristupiti sakramentu pomirenja. Prije svete mise sve nazočne je biranim riječima i vrlo radostan pozdravio vlč. Žarko Ošap dekan Banjalučkog dekanata. Misno slavlje je predvodio i propovijedao don Đuro Bender. Misno slavlje svojih skladnim pjevanjem animirala je klapa “Jela” iz župe Kruševo. Prvo čitanje je pročitao fra Renato Galić, bogoslov koji je na službi u Međugorju i koji je bio u pratnji vjernika župe Međugorje. Evanđelje je navijestio vlč. Žarko Ošap. Molitvu vjernika je pročitala gđa. Lidija Šarac iz župe Čerin. Nakon svete mise usljedilo je predstavljanje dekanata. Gđica. Marija Puce iz klape “Jela” (Kruševo) otjepavala je pjesmu “Dajem ti srce zemljo moja”. Banjalučki dekanat je predstavio vlč. Ante Orlovac. Zatim je dekan banjalučki vlč. Žarko Ošap u ime tog dekanata darivao župnike Broćanskog dekanata. Predstavljanje Broćanskog dekanata započelo je himnom “Jeli” koju je izvela klapa “Jela” iz župe Kruševo. Don Ljubo Planinić je predstavio Boćanski dekanat i u ime našeg dekanata uručio prigodne darove Banajlučkom dekanatu. Na kraju se svima zahvalio banjalučki dekan vlč. Žarko Ošap. Nakon zajedničkog objeda u dvorani franjevačkog samostana na Petrićevcu kojeg su pripremili župljani Banalučkog dekanata uputili smo se u trapistički samosta Marija Zvijezda. Na ulazu u samostansku crkvu dočekao nas je brat Franjo Alapić koji nas je razdragano pozdravio. U crkvi smo upoznati sa poviješću Trapista, njihovog samostana i djelovanja u Banja Luci. Nakon razgledanja uputili smo se do banjalučke katedrale sv. Bonaventure gdje nas je dočekao i pozdravio pomoćni banjalučki biskup Marko Semeren. U banjalučkoj katedrali o povijesti katedrale govorio je vlč. Pero Ivan Grgić rektor katedrale. Nakon razgledanja centra grada uputili smo se svojim domovima. Na ovom hodočašću sudjelovalo je 211 vjernika iz Broćanskog dekanata, te 4 svećenika i jedan bogoslov koji su bili voditelji ispred svojih župa.